-----Svensk Karting-----www.raceit.nu-----

5:e Vintercupen, Garda, Italien, 4-6 Februari 2000
Uppgifter från tävlingens webbsida, South Garda (I)(som vanligt för Italien är den ganska långsam att ladda ner)

Gå direkt till: Tidskörning     Förfinaler     Finaler



Svenska startande

ICA Junior

7   14  GRANBERG MIKAEL   Floda-S-          Tony     Vortex
31  42  LINDBERG JIMMY     Kalmar-S-         Gillard  Parilla
40  52  SÖDERBLOM CARL     Anderstorp-S-     Tony     Vortex
52  67  ROOS FREDRIK       Kvisslelby-S-     Biesse   Vortex
68  86  FREDRIK SJÖDIN      Sundsvall         Biesse   Vortex
96  121 LINDBORG TIM        Hounantorp-S-     Pcr      Pcr
110 137 FORNBORN MARCUS     Huddinge-S-       Tony     Vortex
111 138 STRID TOMMY         Huddinge-S-                Vortex
112 139 PROSI TOMMY         Gothenburg-S-     Kosmic   Vortex
 

ICA

064    84      Frodelius David S                Kosmic  Vortex
129    159     Hjerstedt Joel  S                  Tony    Vortex

Formel A

6   13  STORKENFELDT ALEXANDER         Tony       Vortex
13  22  PETERSSON NIKLAS                         Boras-S-          Gillard    Parilla
30  42  SODERBERG STEFAN                        Kosmic     Vortex



Tidskörning Formel A
 

1       ARDIGÒ MARCO                                     Tony    Comer        39,944"         --.---
2       FALCINI JULIAN JULIEN                        Mach-1  Vortex   40,120"         0,176"
3       GROPPI LAURENT                                    Pcr     Pcr                 40,154"         0,210"
........
20     PETERSSON NIKLAS                               Gillard Parilla         40,738"          0,794"
31      SODERBERG STEFAN                             Kosmic  Vortex      40,950"         1,006"
49      STORKENFELDT ALEXANDER             Tony    Vortex         41,283"         1,339"
 

Tidskörning Formel SA

1     KAELL RICKARD                     Pcr     Pcr      40,167"           --.--- A
2     BEGGIO GIANLUCA                Birel   Italsis 40,173"            0,006" B
3     LIUZZI VITANTONIO              Crg     Crg     40,309"             0,142" C
....

Tidskörning ICA Junior

1       VAN DAM CARLO                 Trulli  Vortex     41,407"          --.---
2       MAKELA VALLE                    Gillard Vortex  41,574"          0,167"
3       CAPUANI MARCO                 Crg     Crg          41,740"         0,333"
.......
40     SÖDERBLOM CARL                Vortex                42,783"         1,376"
46     STRID TOMMY                        Vortex                42,856"         1,449"
68     LINDBERG JIMMY                  Gillard Parilla    43,197"        1,790"
72     LINDBORG TIM                       Pcr     Pcr            43,347"        1,940"
75     PROSI TOMMY                        Kosmic  Vortex  43,376"       1,969"
79     FREDRIK SJODIN                    Biesse  Vortex   43,468"        2,061"
83     FORNBORN MARCUS            Tony    Vortex   43,524"         2,117"
101   GRANBERG MIKAEL              Tony    Vortex   44,393"         2,986"
104   ROOS FREDRIK                       Biesse  Vortex   44,643"         3,236"
 

Tidskörning ICA

82  FRODELIUS DAVID   Kosmic  Vortex  42,407"   2,040"
105 HJERTSTEDT JOEL    Tony    Vortex  42,805"   2,438"


Resultat heat ICA
                                  BA CA CB TOT
1  PETERSEN SOREN                 0  0         
2  GAGGIANESI DAVIDE              4     0  4   
3  PROETTO STEPHANO               2     2  4   
...
I de förberedande kvalificeringsheaten (batteria) slutade Frodelius 14:e och
Hjertstedt 26:a och i second chance 5:a respektive 30:e.
Tyvärr ingen av dem vidare till förfinalen.



Resultat kvalheat/batteria ICA Junior
 
12 (gr1) GRANBERG MIKAEL    Tony       Vortex 
28 (gr2) STRID TOMMY                   Vortex   
17 (gr3) PROSI TOMMY        Kosmic     Vortex  
19 (gr3) FORNBORN MARCUS    Tony       Vortex 
29 (gr3) FREDRIK SJODIN     Biesse     Vortex 
6  (gr4) LINDBORG TIM       Pcr        Pcr
10 (gr4) ROOS FREDRIK       Biesse     Vortex 
20 (gr4) LINDBERG JIMMY     Gillard    Parilla
23 (gr4) SODERBLOM CARL     Tony       Vortex
Vidare till heaten: Roos, Granberg och Lindborg.

Resultat heat ICA Junior

                                   BA CA CB TOT
1   ALVAREZ JUAN CRUZ  (ARG)       0     0      
2   MAKELA VALLE       (FIN)       2     2  4   
3   CAPUANI MARCO      (I)         2  4  6 
....
30  GRANBERG MIKAEL    (S)         30    11 41 
36  ROOS FREDRIK       (S)         21 24    45  
48  LINDBORG TIM       (S)            32 26 58
I second chance 1 fick svenskarna följande placeringar:
14 (gr1)  FREDRIK SJÖDIN                 Biesse     Vortex 
24 (gr1)  STRID TOMMY                    Tony       Vortex  
6  (gr2)  LINDBERG JIMMY                 Gillard    Parilla
12 (gr2)  FORNBORN MARCUS                Tony       Vortex
17 (gr2)  SÖDERBLOM CARL                 Tony       Vortex
3  (gr3)  PROSI TOMMY                    Kosmic     Vortex


Ingen av de tre svenskar som kvalificerat sig till heatkörningen tog sig direkt till förfinal.
I second chance 2 placerade de sig: 4:a Granberg, 19:e Roos, 20:e Lindberg.
Bäst bland de svenska juniorerna alltså Mikael Granberg som på startruta 32 blir ende
svensk i söndagens förfinal. Den startar kl 12.30, Resultatet läser du här på Svensk Kartings
webbsidor.



Resultat kvalheat/batteria Formel A
 
8  (gr1) STORKENFELDT ALEXANDER     Tony    Vortex 
27 (gr1) SÖDERBERG STEFAN           Kosmic  Vortex
5  (gr2) PETERSSON NIKLAS           Gillard Parilla
I second chance:
11 (gr2) SÖDERBERG STEFAN           Kosmic     Vortex
Formel A och Formel SA kör sina heat på söndagen.

Resultat heat Formel A (söndag f.m.)

                                  BA CA CB TOT
1  BAKKERUD CHRISTIAAN               0  0      
2  PIU MAURO                      2  3     5   
3  GROPPI LAURENT                    4  2  6
....
24 STORKENFELDT ALEXANDER            21 14 35  
27 PETERSSON NIKLAS               24 14    38
Resultat förfinal Formel SA (söndag 12.00)
1  KAELL RICKARD         Pcr        Pcr        
2  LIUZZI VITANTONIO     Crg        Crg        
3  BEGGIO GIANLUCA       Birel      Italsistem 
4  KOVALAINEN  HEIKKI    Tony       Vortex     
5  QUINTARELLI RONNIE    Pcr        Pcr        
6  FORÈ DAVIDE           Tony       Vortex     
7  GANDOLFI ENNIO        Brm        Italsistem 
8  TRESSINO ANDREA       Crg        Crg        
9  VILANDER TONY         Pcr        Pcr        
10 MANETTI ALESSANDRO    Birel      Rotax
Resultat förfinal ICA Junior (söndag 13.10)
1   ALVAREZ JUAN CRUZ       Crg        Crg        
2   VAN DAM CARLO           Trulli     Vortex     
3   FANETTI MICHELE         Crg        Crg        
4   GOETZ MAXIMILIAN        Birel      Vortex     
5   MAKELA VALLE            Gillard    Vortex     
6   LAMMERS BAS             Gillard    Parilla    
7   DE BRUJN NICK           Gillard    Parilla    
8   BREEN NIALL             Tony       Vortex     
9   PINEIRO HECTOR          Crg        Crg        
10  PASTORELLI FRANCESCO    Gillard    Parilla 
...
29  GRANBERG MIKAEL         Tony       Vortex
Resultat final ICA Junior
 
1  VAN DAM CARLO          Trulli  Vortex    17'26,513"25
2  DI RESTA PAUL          Tony    Vortex    +0,879"25
3  DE BRUJN NICK          Gillard Parilla   +1,531"25
4  GOETZ MAXIMILIAN       Birel   Vortex    +1,613"25
5  ALVAREZ JUAN CRUZ      Crg     Crg       +3,907"25
6  BART KRAMER            Tony    Vortex    +3,907"25
7  MAKELA VALLE           Gillard Vortex    +5,310"25
8  BREEN NIALL            Tony    Vortex    +5,527"25
9  FANETTI MICHELE        Crg     Crg       +9,073"25
10 VIVIAN IGNACIO EDUARDO Pcr     Pcr       +9,286"25
...
17 GRANBERG MIKAEL        Tony    Vortex    +22,038"25


Resultat final ICA
 

1  GAGGIANESI DAVIDE      Crg        Crg          15'55,204"25
2  PROETTO STEPHANO       Pcr        Pcr          +1'2,586"25
3  KAGER ANDREAS          Brm        RPM          +1'4,925"25
4  IACONE SIMONE          Top        Comer        +1'7,668"25
5  LAURSEN JESPER WULFF   Kosmic     Rotax        +1'10,428"25
6  PAPAPIETRO EUSTACHIO   Italcorse  Italsistem   +1'12,804"25
7  DHAESE JHONATHAN       Kosmic     Vortex       +1'13,064"25
8  MARI RICCARDO          Crg        Crg          +1'13,448"25
9  BONETTI ALESSANDRO     Birel      Stark        +1'19,373"25
10 RAGUES PIERRE          Kosmic     Vortex       +1'19,899"25

Resultat final Formel A
1  VAN DER POL NELSON     Tony    Vortex  17'50,961"25
2  PIU MAURO              Haase   Titan    +0,254"25
3  GROPPI LAURENT         Pcr     Pcr      +2,625"25
4  DUVAL LOIC             Pcr     Pcr      +4,544"25
5  JENSEN MARTIN          Haase   Titan    +5,049"25
6  DENNER FABIAN          Tony    Vortex   +5,537"25
7  BAKKERUD CHRISTIAAN    Crg     Crg      +5,889"25
8  STREIT ROBERTO         Tony    Vortex   +6,322"25
9  CAVACIUTI G.PIERO      Gp      Rotax    +7,726"25
10 VAN DER GARDE GIEDO    Crg     Crg      +7,949"25
...
19 PETERSSON NIKLAS       Gillard Parilla  +23,510"25
27 STORKENFELDT ALEXANDER Tony    Vortex    21varv(av25)

Resultat final Formel Super A
1   FORÈ DAVIDE          Tony   Vortex      16'48,153"25
2   VILANDER TONY        Pcr    Pcr         +0,434"25
3   GANDOLFI ENNIO       Brm    Italsistem  +0,626"25
4   QUINTARELLI RONNIE   Pcr    Pcr         +1,257"25
5   CESETTI SAURO        Kosmic Vortex      +2,216"25
6   KAELL RICKARD        Pcr    Pcr         +2,374"25
7   VROOMEN BRUNO        Top    Comer       +4,900"25
8   PERERA FRANCK        Tony   Vortex      +9,512"25
9   KOVALAINEN  HEIKKI   Tony   Vortex      +9,917"25
10  TRESSINO ANDREA      Crg    Crg         +12,974"25